Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomat) już od 250,00 zł.
Jak wybrać olej bazowy? Po co Ci olej nośnikowy przy użyciu olejków eterycznych? 1
Jak wybrać olej bazowy? Po co Ci olej nośnikowy przy użyciu olejków eterycznych?

Olejki eteryczne dają bardzo szeroki możliwości oddziaływania na nasz organizm. Jedną z form jest użycie miejscowe na skórę, dzięki czemu aktywne substancje pozyskane z rośliny, pozwalają nam wywołać określone właściwości. Aby bezpiecznie użyć tak skoncentrowanej substancji jaką są olejki eteryczne należy rozcieńczyć je w substancji tłustej. Pojawia się wiele pytań jak właściwie to zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty. Poniżej przybliżam temat.

 

Olejki eteryczne są substancjami ciekłymi, lotnymi i NIE rozpuszczają się w wodzie. Ich nazwa „olej-ki” jest nieco myląca, może wskazywać powiązanie z substancjami tłustymi i pewnie właśnie dlatego przez niektóre osoby obie kategorie są wkładane do jednego worka. A to błąd!

 

Czym jest olej bazowy?

Olejem bazowym, nazywanym też nośnikowym, jest substancją tłustą pochodzenia roślinnego. Może ona przyjmować formę płynną - oleistą lub stałą, w formie np. masła. W tym artykule skupię się na formie płynnej. W aromaterapii oraz kosmetyce najlepiej wybierać oleje nierafinowane, tłoczone na zimno, czyli takie nie poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu są one cennym źródłem substancji odżywczych dla naszego organizmu, dla naszej skóry, włosów, paznokci.

Ratyfikacja olejów pozbawia ich zapachu, przedłuża okres przydatności do użycia, ale decydując się na taki produkt musimy traktować go jako tłustą bazę, bez właściwości odżywczych.

CIEKAWOSTKA: Substancją bazową mogą być też produkty pochodzenia zwierzęcego, ale nie są to już tytułowe oleje, ale warto wiedzieć, że w niektórych przepisach będą się pojawiały np. gęsi smalec jest cenionym produktem wspierania w czasie infekcji i może być bazą przygotowania maści rozgrzewającej.

Jako oleje bazowe najlepiej sprawdzą się produkty klasy kosmetycznej. Są one kontrolowane pod kontem składu, warto wybierać takie, które są zgodne z wymogami i IFRA (International Fragrance Assocation), czyli jednostką kontrolującą substancje zapachowe, do którym możemy zaliczyć też oleje bazowe. Warto ceniąc sobie jakość stosowanych produktów wybierać oleje organiczne, z bio upraw, ale musimy liczyć się z tym, że są one nawet kilkukrotnie droższe.

Dlaczego olejki eteryczne wymagają użycia oleju nośnikowego?

Olejki eteryczne są mocno skoncentrowanymi wyciągami roślinnymi. Takie wysokiej jakości, z wyższej półki cenowej, są nawet 70 razy mocniejsze niż wyciągi ziołowe. Przykładowo 1 kropla olejki eterycznego marki doTERRA z mięty pieprzowej to odpowiednik 28 filiżanek naparu miętowego (!), więc jest duża moc.

Jedną z form stosowania olejków eterycznych (poza aromatycznym i wewnętrznym) jest stosowanie miejscowe, czyli wykorzystanie powłok naszej skóry, włosów, aby wprowadzić olejek. W takim użyciu sprawdzają się właśnie oleje bazowe, które mają aż kilka funkcji w takim przypadku.

  • Poprzez rozcieńczanie olejku olejem bazowym zapobiegasz podrażnieniu skóry, dostosowujesz stężenie olejku do danej osoby (jej wieku, rodzaju skóry i stanu zdrowia). Dzięki odpowiedniemu rozcieńczeniu możesz bezpiecznie zastosować wybrane olejki eteryczne także u dzieci, kobiet w ciąży czy osób o wrażliwej skórze

 Tabela rozcieńczanie olejków eterycznych

 

  • Lepsze wchłanianie, rozpuszczenie substancji aktywnych. Olejki eteryczne to naturalne wyciągi o bogatej kompozycji, które rozpuszczają się w tłuszczach więc dzięki zastosowaniu tłustej bazy aktywujemy je i dajemy możliwość lepszego wchłaniania. Dodatkowo poprzez dobranie odpowiedniego oleju nośnikowego możemy wzmocnić efekt terapeutyczny lub go uzupełnić o dodatkowe właściwości np. przeciwzapalne.

 

  • Zwiększenie powierzchni użycia olejku, dodania efektu rozpulchnienia skóry i kolejnych warstw ciała, masażu, dotyku, ciepła, dzięki czemu wnikanie olejków eterycznych jest lepsze i połączone z dodatkowo metodą oddziaływania na nasz organizm.

Warto przy każdym olejku używać rozcieńczenia, szczególnie przy dzieciach i kobietach w ciąży, ale może zdarzyć się wyzwanie zdrowotnie, gdzie użycie punktowo nierozcieńczonej mieszanki u dorosłego będzie zalecane. Jednak są olejkami eterycznymi, które bezwzględnie wymagającymi rozcieńczenia- użycia oleju bazowego przed aplikacją na skórę nawet u osób dorosłych są m.in.: olejek cynamonowy, goździkowy, z tymianku, oregano, czyli tzn. „olejki gorące” – mocno drażniące skórę.

 

Czym kierować się przy wyborze oleju bazowego?

  • JAKOŚĆ – ma ona znaczenie przy wielu aspektach naszego życia, dla mnie jest przewodnią zasadą. Teoretycznie do rozcieńczenia olejku eterycznego możemy użyć oleju do smażenia frytek, tylko pytanie jaki efekt i wsparcie dla naszego organizmu chcemy uzyskać.
  • Przechowywanie – olej warto kupować zamknięte w opakowaniach wykonanych z ciemnego szkła. Ma to duże znaczenie szczególnie wobec olejów nierafinowanych, które są narażone na szybką utracę swoich właściwości oraz jełczenie.
  • Kupowanie w sprawdzonym miejscu – jeśli zaopatrujesz się w olej bazowy w przypadkowym miejscu, nie wiesz jak był pozyskany oraz przechowywany. Jeśli sprzedawca nie zna się na sprzedawanym towarze to także słaby znak, bo istnieje duża opcja, że trafił on do miejsca dystrybucji przypadkowo.
  • Rodzaj skóry, dla kogo i w jakich celach ma być użyty olej – to kluczowa kwestia, kiedy mamy już pewność, że kupujemy w odpowiednim miejscu. Każdy z nas jest nieco inny, jego skóra ma swoje wymagania, ale też my możemy używać olejów bazowych do różnych zastosowań.

 

Jak dobrać olej bazowy do rodzaju skóry?

Ważnym termin w tej kwestii będzie komedogenność, czyli stopień tego jak konkretny olej wpływa na zatykanie porów. Istnieją szczególne rodzaje cery jak tłusta, mieszana czy skłonna do trądziku, przy której tej aspekt będzie kluczowy. W tabeli poniżej znajdziecie określenie stopnia „zatykania”. W tabeli nie ma takich olejów jak olej z pszenicy, którego skala to 5.

Jak wybrac olej bazowy nosnikowy kosmetyczny komedogennosc

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, szczególnie dla skóry delikatnej, pielęgnacji dzieci i osób alergicznych jest wskaźnik możliwości podrażnienia. Warto w takich przypadkach decydować się na oleje najbardziej neutralne czyli z cyfrą „0”.

 

Czy istnieje uniwersalny olej bazowy  - taki odpowiedni dla wszystkich?

Jednym z najpopularniejszych olejów jest ten ze słodkich migdałów, ale warty uwagi i równie ekonomiczny będzie olej z pestek winogron. Nieco z wyższej półki cenowej, ale oznaczający się też większą delikatnością jeszcze może okazać się olej arganowy lub jojoba. Jeśli nie jest to przeznaczenie do cery tłustej lub mieszanej warto rozważyć frakcjonowany olej kokosowy.

Te powyższe oleje są najczęściej stosowane do przygotowywania mieszanek na bazie olejków eterycznych w formie rollonów, ale też jako dobra baza do masowania ciała.

 

Możemy też mieszać ze sobą różne oleje, uzupełniając te bardziej uniwersalne, lekkie,  takimi wzbogacającymi właściwości przygotowanego preparatu, kosmetyku. Np. olej z kiełków pszenicy ogórecznika czy awokado, które są dość ciężkimi olejami, ale zawierają dużo witamin i składników aktywnych, dających dodatkowe właściwości mieszance i  są dobrym naturalnym konserwantem, który przedłuża ważność całej mieszanki.

Oleje bazowe zarówno jako samodzielny komponent, ale też nośnik w mieszankach z olejkami eterycznymi są fantastyczną, naturalną alternatywą pielęgnacji dla każdego. Pozwalają zadbać o skórę, włosy na co dzień, ale też dać wartość terapeutyczną.

 

Jakie akcesoria do aromaterapii mogą być przydatne do praktycznego używania olejów bazowych?

Do olejów bazowych w naszym sklepie w prezencie do fabrycznie zamkniętej przez producenta butelki dodajemy końcówkę z pompką, aby można w prosty sposób zamienić zwykły pojemnik w funkcjonalne, gotowe do prostego, codziennego użycia narzędzie. Wartą uwagi formą aplikacji jest też końcówka ze szklaną pipetką, którą może u nas dokupić, dobierając długość pipetki do pojemności butelki. Bardziej precyzyjną formą pobierania oleju z butelki będzie końcówka kranik, która też jest doskonałym wyborem do  używania przy wąskich rollonach, gdzie wejście do buteleczki wymaga precyzji. 

 

Aby na co dzień w łatwy i szybki sposób, móc przygotowywać mieszanki warto zaopatrzyć się w magnes z tabelką rozcieńczenia. Powiesić na lodówkę lub piekarnik i bez wątpliwości bezpiecznie przygotowywać rollony do potrzeb, które w danym momencie są potrzebne.

 

Do mieszanek w formie stałej, przygotowywanych na bazie maseł kosmetycznych, wosku pszczelego, przydatne są szklane słoiki

 

Podsumowanie

Nieważne czy jest fanem przygotowywania kosmetyków i mieszanek zdrowotnych DYI, czy poczatkującym użytkownikiem olejków eterycznych - oleje bazowe, przynajmniej jedna buteleczka podstawowa jest Twoim niezbędnikiem. Na początek warto wybrać najbardziej uniwersalny olej do sposoby użycia jaki planujesz i do swojego rodzaju skóry. Warto na samym początku przygotowywać aromatyczne mieszanki na pojedynczym olejku, aby sprawdzić jak reaguje Twoja skóra. Ale to początek, bo warto eksperymentować, dać szansę naszemu organizmowi korzystać z dobrodziej roślin, a takie są dostępne niewątpliwie w olejach kosmetycznych, ale też olejkach eterycznych. 

 

 

Komentarze do wpisu (1)

26 sierpnia 2022

Duża garść cennych informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium